herb Odrowąż

Inna nazwa: Ordowąs, Odrzywąs.

Blazon: w polu czerwonym na zawiasie kotłowej strzała srebrna w słup; w klejnocie nad hełmem w koronie na pawim ogonie taka sama strzała żeleźcem w lewo.

Przez dawnych heraldyków herb ten był opisywany nieco inaczej - jako strzała z wąsami.

Herb z okresu Dynastii Piastów. Rok powstania 965-1022.

Legenda: Założyciel rodu, rycerz wywodzący się z Moraw, został wyzwany na pojedynek. Podczas walki strzałą z łuku obciął swojemu przeciwnikowi oba wąsy. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał jako godło strzałę z wąsami. Herb ten nazwano początkowo Odrzywąsem, a później - Odrowążem.

Herb najbardziej rozpowszechniony był w ziemiach: krakowskiej, sandomierskiej, samborskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, poznańskiej, lwowskiej, halickiej, przemyskiej oraz na Śląsku, Kujawach i Podolu, a po unii w Horodle - na Litwie.

Herbowi: Abratowicz, Ambroch, Augustynowicz, Baranowski, Bębnowski, Białaczewski, Białeczewicz, Bielawski, Bilicz, Bleżowski, Błaszkowicki, Błaszkowicki, Błaszkowicz, Błaszkowiecki, Bohuryński, Bohuszewicz, Brachowski, Brózdowski, Buchta, Burchacki, Burkacki, Bylina, Cedrowski, Chancłowicz, Chlewicki, Chociaszewski, Cholticz, Chomiński, Chreptowicz, Chwałkowski, Ciński, Ciżewski, Ciżowski, Czykiński, Czykliński, Dąbieński, Dembiński, Dębieński, Duracz, Durasiewicz, Durasowicz, Dziewiatyński, Dziewiątl, Egrodzyński, Falconie, Falk, Falkoński, Ferber, Forst, Funger, Gałka, Giwanowski, Godowski, Gorski, Goslęcki, Goslędzki, Gostowicki, Gostwicki, Goświcki, Górski, Graliński, Greczyński, Gudowicz, Hanel, Hińczycki, Iwanowski, Jacewicz, Jachnowski, Jaczynic, Jaczynicz, Jaczyński, Jarczyński, Jaskółka, Jeleński, Jura, Kamieński, Kamiński, Kapusta, Karśnicki, Kiełpsz, Kietliński, Kniźski, Konecki, Konicki, Koniecki, Koniski, Kontski, Koński, Kościelnicki, Kotuliński, Krawarski, Krobski, Kruszlowski, Krużlowski, Kryszkowski, Krzyczkowski, Krzyskowski, Krzyszkowski, Kszyżkowski, Kuliński, Kurasiński, Kurzański, Ledrowski, Litawor, Luskina (Łuskina), Łaniewski, Łukaszewski, Małuj, Małuja, Manczyc, Maniewski, Mańczukowski, Maskiewicz, Mieszkowski, Mięszkowski, Miklasz, Mikłasz, Milżecki, Milżewski, Mimoński, Mina, Minakowski, Minkiewicz, Minoski, Minowski, Mińskowski, Mironicki, Mironiski, Mirski, Mniewski, Mroczko, Nieświeński, Nieświński, Niświeński, Obulec, Obulecz, Odrowąż, Olsztyński, Parczowski, Pawłowicz, Pawłowski, Pekulicki, Petrykowski, Pękalski, Pieniążek, Pikturn, Piramowicz, Pleśniewicz, Pleżniewicz, Płatkowski, Płoszowski, Pniewski, Pniowski, Podgórski, Połęcki, Potempski, Potemski, Potępski, Potrykowski, Prandota, Proszowski, Pruszkowski, Przedworski, Przydworski, Putel, Racławski, Rodziszewski, Roskowski, Siedlecki, Siedlnicki, Siemieszki, Skorzewski, Skowrocki, Sprowski, Strasz, Straszewicz, Strusz, Stuliński, Stużyński, Suchoński, Sypniewski, Szczekocki, Szukiewicz, Szydłowiecki, Tomanek, Waligórski, Wanikowski, Wazgird, Wądołowski, Werda, Wilkoński, Wirpsza, Wisogierd, Wissogiert, Wizgerd, Wizgirt, Wojtkowicz, Wołyński, Wysocki, Wysogird, Wysogirt, Wysygirt, Zagórski, Zaranowski, Zaraszyński, Zyk, Żaba, Żak, Żerabitycz, Żynawski

Odmiany herbu:

herb Buchta

Inna nazwa: Odrowąż III

Herbowni: Buchta.

herb Chreptowicz Hrabia

Herbowni: odmiana herbu przysługująca hrabiom Chreptowiczom.

Z nich: Michał (urodzony około 1809 roku, zmarł w 1891 roku) otrzymał w 1843 roku tytuł hrabiego w Rosji, który po jego bezpotomnej śmierci przeszedł w 1893 roku na jego siostrzeńca.

herb Jeleński

Herbowni: Jeleński.

herb Luski

Blazon: W polu czerwonem - srebrna strzała żeleźcem do góry przekrzyżowana bez opierzenia w wąsy zakończona. Nad hełmem w koronie trzy pióra strusie.

Inna nazwa: Odrowąż II

Herbowni: Kniazki, Luski, Łuskina, Zaranowski, Żerebiatycz, Żerebitycz.

herb Miłzecki

Herbowni: Miłżecki.

herb Odrowąż (odmiana hrabiowska Domu Bonaparte)

herb Odrowąż VII

Najwcześniejsze wzmianki: z pieczęci Jana Szczekocińskiego z roku 1419, Jana ze Sprowy z roku 1427 i Jana arcybiskupa lwowskiego z roku 1440, Bartosza z Gór z roku 1444 i 1446, Jana, arcybiskupa gnieźnieńskiego z roku 1451, Jana ze Szczekocin z roku 1460, Andrzeja ze Sprowy z roku 1452, Eustachego ze Sprowy, Mikołaja z Błażejowic z roku 1462, Jakóba z Dębna czyli ze Szczekocin z roku 1462, Jana z Wysokiego z roku 1460, Piotra z Godowa z roku 1466, Jana Jury z Malechowa z roku 1471.

herb Odrowąż VIII

Najwcześniejsze wzmianki: z pieczęci Mikołaja Strasza z Białaczewa, sędziego ziemskiego krakowskiego z roku 1480, Jana Odrowąża ze Sprowy, wojewody ruskiego a podolskiego starosty z roku 1480, Stanisława z Chodczy, marszałka koronnego a starosty ruskiego, lwowskiego i lubaczowskiego z roku 1504, Jakóba Dembińskiego, kasztelana radomskiego z roku 1484, Stanisława Szydłowieckiego, kasztelana radomskiego z roku 1485, Jakóba Szydłowieckiego, podskarbiego koronnego z roku 1400, Krzysztofa Szydłowieckiego, kasztelana sandomierskiego z roku 1526 i Jana Pieniążka z Kruślowej, sędziego ziemskiego krakowskiego z roku 1532.

herb Odrowąż X

Z kościoła w Chlewiskach. Heraldyka Piek. 283; patrz Piek. "O dynast. pochodz. szl. pol.".

herb Pieniążek

Herbowni: Pieniążek.

herb Sedlnicki Hrabia

Herbowni: odmiana herbu przysługująca hrabiom Sedlnickim (Sedlnitzký von Choltitz).

Rodzina pochodzenia czesko-morawskiego.

Z nich: Karol Juliusz (urodzony w 1653 roku, zmarł w 1731 roku) otrzymał 25 lipca 1695 roku od cesarza Leopolda I tytuł hrabiego S.I.R., a 16 września 1695 roku hrabiego w Czechach, Stanisław Sydoniusz (urodzony w 1836 roku, zmarł w 1913 roku) otrzymał w 1908 r. tytuł hrabiego w Austrii, Karol Józef Hiacynt (urodzony w 1703 roku, zmarł w 1761 roku) osiadł w Rzeczpospolitej, ożenił się z siostrą hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, został wojewodą podlaskim oraz piastował stanowisko podskarbiego wielkiego koronnego.

herb Szydłowiecki Hrabia

Herbowni: odmiana herbu przysługująca hrabiom Szydłowieckim.

Z nich: Krzysztof (urodzony w 1467 roku, zmarł w 1532 roku) otrzymał w 1527 roku od cesarza Maksymiliana I tytuł "hrabiego na Szydłowcu", wygasły wraz z jego śmiercią.

herb Żaba

Herbowni: Żaba.


Żródła:

herby Polskie


Herby Polskie


Herby Polskie


"Herbarz Polski - od średniowiecza do XX wieku" - Tadeusz Gajl


herb Odrowąż w "Wikipedii"


Herby szlachty śląskiej


herb Odrowąż w "Wikipedii"